Truva Gezi Rehberi

Rampa

Buradan, Troia II kalesine ait kısmen restore edilmiş rampası ve savunma duvarını görmektesiniz. Troia II, Trioa Ia-Ie (Troia I-orta) kalıntılarının üzerine yapılmış olup, 8 yapı evresine (IIa-IIh) sahiptir. Savunma duvarı zaman içinde, kaleyi büyütmek için dışa doğru genişletilmiştir. Eski kalıntıların üstündeki yeni yapıları ve kısmen kapatılmış duvarları görmek mümkündür. Uzunluğu yaklaşık 330 m. ve genişliği 4 m. olan IIc dönemi surunun, kireç taşından bir temeli ve kerpiçten yapılmış bir üst bölümü vardı. Bu sur yaklaşık 8800 metrekarelik bir alanı çevrelemektedir.

Buradan görülebilen girişe (FM Girişi), taş levhalarla döşeli, kenarları kerpiç duvarlarla örülü etkileyici bir rampadan çıkılmaktaydı. Doğudaki FO girişi (Pano 6) büyüklüğü ve konumu nedeniyle kalenin ana giriş kapısıydı. Buradaki yerleşme ile yol arasındaki yükseklik farkı da (henüz kazılmamış) bir rampayla giderilmiş olmalıydı.

Troia II kalesi, ardında 2 m. kalınlığında dolgu bırakan bir yangın faleketiyle sona ermiştir. Solda eski Troia II girişini görmektesiniz. Sağ tarafta, yukarıda, duvarın içinden çıkan küçük incir ağacının bulunduğu yerde Schliemann, efsanevi “Priamos Hazinesi”ni bulmuştur. Hazine bugünkü bilgilerimize göre, eski bir kulenin içinde bulunmaktaydı ve burası daha sonra taş rampanın yapımı sırasında tümüyle örülmüştü.

 Schliemann, yangın tabakası ve “Skaia Kapısı” olarak kabul ettiği taş rampa nedeniyle Troia II kentini, aradığı Homeros’un Troia/Ilios’u sanarak 1200 yıllık bir hata yapmıştır. Schliemann, hayatının son yılında, 1890’da bu hatasını anlamıştır. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir kısmı Moskova ve St. Petersburg’a kaçırılmış olan 20’den fazla “Troia Hazinesi” günümüzde dünyanın 7 şehirindeki 8 müzeye dağıtılmıştır.

Profesyonel Turist Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Language
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.